Ljubezen od A do Ž: številni obrazi naklonjenosti in zasvojenosti

Ljubezen je sila, ki združuje. V svoji najbolj pristni obliki se pojavlja v obliki vzajemne naklonjenosti dveh ljubečih oseb, ko pa stvari uidejo izpod nadzora, pa je lahko zasvojljiva kot igralni avtomati najboljših spletnih igralnic samega Las Vegasa. V današnjem prispevku bomo spregovorili o različnih vrstah ljubezni, pa tudi o ljubezni, ki se v določenih primerih lahko pojavlja kot oblika zasvojenosti.

Brezpogojna ljubezen

Brezpogojna ljubezen je najbolj iskrena vrsta ljubezni, saj je nesebična. Gre za popolno zaupanje v partnerja brez pričakovanj, brez obsojanja, predvsem pa brez pogojevanja. Partnerji, ki uživajo v tej redki obliki ljubezni, so drug do drugega spoštljivi in se medsebojno sprejemajo ne glede na morebitne značajske napake ljubljene osebe ali preizkušnje, ki so del vsakega partnerskega odnosa. Pravzaprav to vrsto ljubezni še najpogosteje zasledimo med staršem in otrokom, v partnerskih odnosih se pojavlja precej bolj poredko. Vendar pa je prav ta oblika ljubezni tista, ki partnerjema omogoča neokrnjen občutek pripadnosti, stabilnosti in varnosti.

Romantična ljubezen

Za romantično ljubezen je značilno predajanje izrazitim čustvom, ki pogosto obsegajo tako intimnost kot tudi strast in pripadnost. Pogosto se začne z atrakcijo, kateri se nato priključita še želja po vzpostavitvi bližine s partnerjem. Ta oblika ljubezni je praviloma manj stabilna, saj gre za odnos med partnerjema, ki je šele v svoji zgodnji fazi. Čez čas se partnerski odnos, ki temelji na romantični ljubezni, lahko še poglobi, partnerja pa razvijeta poglobljeno čustveno povezavo, obojestransko spoštovanje, zaupanje in skupne cilje. Vendar je treba upoštevati, da, ogenj romantične ljubezni, če ga partnerja ne vzdržujeta, lahko čez čas tudi usahne.

Sočutna ljubezen

Sočutna ljubezen, ki jo poznamo tudi pod izrazom altruistična ljubezen, temelji na empatiji in iskrenemu sočustvovanju do ljubljene osebe ter skrbi za njeno dobro počutje. Ta vrsta ljubezni presega naklonjenost, saj gre za globoko razumevanje in poistovetenje z njenimi čustvi. Praviloma to vrsto ljubezni lahko zasledimo v obliki prijateljstev, povezanosti članov skupnosti, pa tudi partnerskih odnosih. Osebe, ki medsebojno gojijo čustva sočutja, praviloma drug drugemu nudijo oporo, da lažje prebrodijo težke čase. Ta oblika ljubezni spodbuja osebno rast, tistim, ki so je deležni, pa zagotavlja občutek varnosti in razumljenosti. Je temelj za grajenje medsebojnih povezav, ki trajajo.

Družinska ljubezen

Družinska ljubezen opisuje vezi, ki se stkejo med družinskimi člani, ki si medsebojno nudijo podporo, zvestobo in ustvarjajo občutek pripadnosti. Družinski člani dolga leta živijo v istem gospodinjstvu, pogosto pa s skupnimi močmi prebrodijo marsikatero težko življenjsko preizkušnjo. Tovrstna ljubezen opisuje tako odnose med starši in otroci, kot tudi med brati in sestrami. Kljub temu, da se odnosi v družini lahko občasno zaostrijo, običajno noben prepir ni tako močan, da bi razdrl te tesne vezi, ki so se stkale skozi dolgoletno negovanje ljubeče medsebojne naklonjenosti družinskih članov. Družinska ljubezen poleg čustvene podpore pogosto obsega tudi finančno podporo in varno zatočišče pred problemi.

Ljubezen kot oblika zasvojenosti

Ljubezen ima pravljični zven, a v določenih primerih lahko skriva tudi kakšno mračno plat. Ena izmed njih je zasvojenost, ali bolje rečeno, odvisnost od odnosov. To je osebnostna motnja, ki sicer popolnoma zdrava čustva ljubezni in naklonjenosti do partnerja prevesi v odvisniško stanje, ki precej spominja na odvisnost od alkohola, iger na srečo ali opojnih substanc. Kakor hazarder hlepi po adrenalinu, povezanim s čustvenimi nihanji zmagovanja in izgubljanlja, tako tudi odvisnik od ljubezni hrepeni po močnih čustvih in nenehnem dokazovanju naklonjenosti s strani partnerja. Ta oblika ljubezni je nezdrava, ker jo pogosto zaznamujejo čustva, kot so obsedenost, ljubosumnost in čustvena nihanja. Pogosto izvira iz nerazrešenih travm iz preteklosti ali težav s samopodobo, zato se tovrstnim posameznikom praviloma svetuje, naj si poiščejo strokovno pomoč.

Sklepna misel

Ljubezen je večplastna in lepa, v naša življenja pa vstopa v različnih oblikah. A kakor to velja za ostale stvari, nas tudi ljubezen lahko privede do nezdravih skrajnosti, kjer lahko začnemo govoriti tudi o obsesiji in zasvojenosti. Zato je koristno, da o svojih čustvih spregovorimo z osebo, kateri zaupamo, tako pa prispevamo k negovanju zdravih odnosov.