Številne poslovne ideje, kakor tudi revolucionarni izdelki, najboljše spletne igralnice in znamke, ki so v številnih pogledih preoblikovale svet, so se začele zgolj kot preblisk ali sanje posameznikov z žilico za podjetniške podvige.
Seveda pa je pot od ideje do realizacije in vstopa na trg praviloma večplastna, dolga in posuta s številnimi izzivi, katerim smo sami le stežka kos. Prav zato obstajajo podjetniški inkubatorji, ki nadebudnim podjetnikom nudijo ne le prostor za ustvarjanje, temveč tudi mentorstvo in druge oblike pomoči.
Katere to so in kakšno vlogo igrajo pri spodbujanju poslovnih inovacij, pa razkrivamo v današnjem prispevku.
Kaj je podjetniški inkubator?
Podjetniški inkubator je organizacija, katere naloga je pomoč tako zagonskim podjetjem kot tudi individualnim podjetnikom. Tovrstni posamezniki imajo velikokrat revolucionarne ideje, a jim manjka sredstev, izkušenj ali ustreznih kvalifikacij, da bi jih realizirali in spravili v končno obliko.
V podjetniških inkubatorjih jim pomagajo pri iskanju investicijskih sredstev, mreženju, marketingu ter jim zagotavljajo cenovno dostopne prostore in mentorstvo. Praviloma je to začetna faza podjetja, ki traja kakšno leto ali dve in je ključnega pomena pri tem, ali bo določeno podjetje uspešno zaživelo ali pa že v samem štartu bilo prisiljeno zapreti svoja vrata.
Skratka, posameznikom ali skupinam s podjetniškimi ambicijami pomagajo premostiti vrzel med poslovno idejo v svoji surovi obliki do izdelave konkretnega poslovnega načrta. V zameno za svoje storitve, ki jih pogosto nudijo tudi brezplačno, pa podjetniški inkubatorji vzamejo določen odstotek prometa, ki ga ustvarja izdelek ali storitev, tako pa si pokrijejo stroške svojega poslovanja.
Edinstveni pristopi podjetniških inkubatorjev
Kakor v podjetništvu do zastavljenih ciljev le redko vodi ravna pot od točke A do točke B, lahko tudi za podjetniške inkubatorje trdimo, da njihovo poslovanje praviloma zahteva določeno merico inovativnosti in odstopanja od konvencionalnih vzorcev. Vsako podjetje je namreč svoja edinstvena zgodba, z edinstvenimi preizkušnjami in izzivi.
To je najenostavneje prikazati z analizo konkretnega primera, v tem primeru organizacije dogodka na temo iger na srečo. Poglejmo si, zakaj je udeležba na tovrstnih delavnicah zanimiva prav z vidika poslovanja in kateri so skupni imenovalci, ki združujejo za dva svetova.
Delavnica ali dogodek na temo iger na srečo
Tovrstne delavnice se organizirajo z namenom zagotavljanja pomoči pri uravnavanju tveganja in razvoju prepotrebnega znanja in veščin, s pomočjo katerih lahko ključni odločevalci bolje ocenijo tveganje in morebitno nagrado. Tovrstnih znanj se učijo s pomočjo preučevanja konkretnih primerov iz sveta iger na srečo, kar jim omogoča, da v realnem času opazujejo, kako njihove poteze vplivajo na potek dogodkov.
Gre za učni proces, ki udeležencem zagotovi ustrezno znanje, s pomočjo katerega se bodo boljše znašli v situacijah, ki od njih zahtevajo sprejemanje odločitev, ki vključujejo nepredvidljivost, različne stopnje tveganja in dinamične spremenljivke.
Namen organizatorja je, da jih seznani s postopkom optimalnega sprejemanja odločitev, ki bazira na objektivni analizi podatkov, s pomočjo česar se lahko informirano odločijo tudi v primerih, kjer je končni rezultat težko napovedati. Ključ do uspeha je v tem primeru analiza razmerja med nagrado in tveganjem, kar je pristop, ki se ga je pogosto treba poslužiti tudi v poslovnem okolju.
Večina ljudi se najlažje uči na konkretnih primerih, tako pa je zastavljeno tudi izobraževanje. V sklopu delavnic se imajo podjetniki in ključni odločevalci možnost seznaniti s konkretnimi primeri iz sveta iger na srečo, vključno s stavnimi simulacijami pokra ali blackjacka, kjer je njihova naloga, da poiščejo najbolj optimalno stavno strategijo ali določijo primeren znesek stave.
Tukaj jim je v pomoč poznavanje verjetnostnega računa, razumevanje razmerja med tveganjem in nagrado, pa tudi znanje, kako prilagoditi svoj odziv nepričakovanim oviram in zapletom, kar so dejanski dejavniki, s katerimi se poslovno naravnane skupine in posamezniki srečujejo na svoji podjetniški poti.
Prednosti pobud na temo iger na srečo
Kakor smo lahko ugotovili, si igre na srečo in razvoj poslovne strategije delijo številne podobnosti, njihov skupni imenovalec pa je upravljanje s tveganjem. Prav zato so to veščine, ki so lahko v korist prav vsakemu podjetniku, vključujejo pa:
Okrepljeno sposobnost reševanja problemov
V poslu le poredko vse poteka popolnoma po načrtu, zato se vsak nadebudni podjetnik mora naučiti, kako se lotiti reševanja problemov na preudaren način in brez nepotrebnega izgubljanja časa.
Obvladovanje tveganja in negotovosti
Če bi v podjetništvu lahko govorili o zajamčenih prihodkih ali uspehih, bi podjetnik lahko bil prav vsak, a žal to ne gre čisto tako. Zato je pomembno, da podjetnik najprej sprejme dejstvo, da brez tveganja v svetu podjetništva preprosto ne gre, hkrati pa se nauči tudi potrebnih pristopov in strategij za obvladovanje le-tega.
Spodbujanje inovativnega razmišljanja in prilagodljivosti
Nenazadnje pa je za uspeh v svetu podjetništva pogosto potreben tudi inovativen pristop, saj je to eden izmed načinov, kako premagati konkurenco. Podjetniški inkubatorji in tematske delavnice so zasnovani tako, da nadebudnim podjetnikom pomagajo krepiti žilico za inovativno razmišljanje, hkrati pa jih opremljajo tudi s potrebnimi veščinami, da se lažje prilagajajo nepredvidljivim situacijam.
Sklepna misel
Podjetniški inkubatorji so pomembna gonilna sila pri spodbujanju podjetništva, saj podjetnikom zagotavljajo cenovno ugoden dostop do poslovnih prostorov in poenostavljeno mreženje z mentorji, investitorji ter morebitnimi poslovnimi partnerji. Hkrati pa lahko investirajo tudi v svoje znanje z udeležbo delavnic in izobraževanj, ki so pogosto na temo upravljanja s tveganjem, s čimer si zagotovijo potrebna znanja za premišljeno spopadanje z negotovostjo, ki je del podjetniškega vsakdana.